کتاب برتر

ارائه دهنده کتاب های برتر حوزه های مختلف

كتاب دکترین شوک

كتاب دکترین شوک

دسته کتاب : اقتصاد

شناسه کتاب : 2001

مولف: نائومی کلاین
  مترجم: مهرداد شهابی،میرمحمود نبوی
  ناشر: اختران
  قطع: رقعی
  نوع جلد: شمیز
  تعداد صفحات: 734
  شابك: 9789642070756
  نوبت چاپ: 6
  وزن: 858
 

تعداد موجودی کتاب: 0 عدد
تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 800 نفر
برچسب ها


موضوع کتاب دکترین شوک

کتاب دکترین شوک کتابی است اقتصادی با موضوع شوک به جامعه برای پذیرفتن شرایطی که تا قبل از آن مردم تن به پذیرش آن نمیدادند. خانم نائمومی کلاین نویسنده کتاب با مقایسه شوک درمانی برای افراد بیمار روانی که به آنها تجویز میشود و باعث میشود حافظه آنها پاک شود مینویسد شوک های اقتصادی بحران های سیاسی اجتماعی مثل جنگ و حمله تروریستی شوک هایی هستند که به مردم وارد میشود تا آنها شرایط دیگری را برای خروج از این بحران ها انتخاب کنند کاری که تا قبل از آن حاضر به پذیرش آن نمیشدند. خانم کلاین معتقد است نظام های لیبرالی دنیا دست به چنین اقداماتی برا همسو ساختن مردم با خود میکنند او در این کتاب انواع شوک های اجتماعی سیاسی اقتصادی را در جوامع مختلف با هم مقایسه و برسی میکند و نتیجه میگیرد تمام آنها یک هدف مشترک دارند.

 

خلاصه کتاب دکترین شوک

پس از مشخص شدن موضوع و هدف کتاب اشاره ایی به خلاصه کتاب میکنیم در این کتاب ابتدا در مورد شوک درمانی صحبت شده است شوک درمانی روشی است که به برخی از بیماران روانی که دارای افسردگی شدید هستند (برای جلوگیری از خود کشی و دیگر اتفاقاتی که ممکن از برای خود رقم بزنند) تجویز میشود بعد از شوک درمانی حافظه بیمار پاک شده و مانند کودکی گذشته خود را از یاد میبرد . نویسنده این مثال را با شوک های اجتماعی، اقتصادی مقایسه میکند و میگوید هر دو اینها یه اثر و یک نتیجه را دارند پذیرش شرایط . اولین نمونه از شوک اجتماعی مربوط کودتای 1974 شیلی توسط نظامی ارتشی پینوشه اتفاق افتاد در آن زمان شیلی درای حکومت دموکراسی بود ولی اقتصاد آزاد در این کشور وجود نداشت بعد از کودتا پینوشه قدرت را در دست گرفت مردم که از اقتصاد گذشته رنج میبردند و از خفقان در کشور ناراضی بودند شرایط جدید اقتصادی را پذیرفتند. دومین نمونه از این شوک ها در آرژانتین اتفاق افتاد کودتای 1976 علیه ریس جمهور وقت ایزابل پرن، ژنرال ویدلا توانست قدرت را در دست بگیرد و اقتصاد آزاد را رواج دهد بدون شورش، ترس، شکنجه امکان نداشت چه در شیلی و چه در آرژانتین چنین قوانینی را پیاده کرد، کلاین نویسنده کتاب معتقد است اقتصاد آزاد مردم فقیر را فقیر تر و مردم ثروتمند را ثروتمند تر میکند . نمونه دیگر را میتوان در بریتانیا مثال زد جایی که مارگارت تاچر نخست وزیر وقت، محبوبیتش را از دست داده بود و با شروع جنگی بین آرژانتین که 3 ماه بیشتر به طول نکشید موفق شد در دوره دوم انتخابات حداکثر آرا را بدست اورد و شروع به اعمال آزاد سازی اقتصاد و واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی کند .

و نمونه های دیگری از جمله حادثه 11 سپتامبر برج های دوقلو امریکا همه  و همه از شوکی صحبت میکند که حالت بعد از آن را برای مردم قابل پذیرش میکند . کتاب دکترین شوک با تشریح کامل این وقایع و مقایسه آنها و حتی مشابهت آنها و همچنین مقایسه شرایط اقتصادی بعد از این شوک ها  و قبل آن این نتیجه گیری را میکند که نظام لیبرالیسم برای رسیدن به قدرت بیشتر ازین ترفند استفاده کرده تا بتواند به آزاد سازی اقتصاد دست پیدا کند .

 

نویسنده کتاب دکترین شوک

خانم" نائومی کلاین" (Naomi Klein) در سال 1970 در مونتران کانادا بدنیا آمد، خانواده او بخاطر مخالفت با جنگ امریکا با ویتنام، از امریکا به کانادا مهاجرت کردند. مادر او مستند ساز بود و کار معروف او به نام "این یک داستان عاشقانه نیست" شهرت بسیاری یافت. پدر او پزشک بود. خانم کلاین در دانشگاه تورنتو تحصیل کرد که هیچکاه تحصیلات خود را به پایان نرساند. علاقه به روزنامه نگاری و سردبیری مجله دیس باعث شد او تحصیلات را رها کند و مشغول به فعالیت مورد علاقه اش شود از دیگر آثار این نویسنده نامی میتوان به بدون مارک و حصارها و پنجره ها اشاره کرد.

خانم کلاین بسیاری از بحران های منطقه ایی و جهانی از جمله ویروس کرونا را شرایطی برای بهره وری نظام های اقتصاد آزاد میداند و معتقد است این گونه نظام ها از این شرایط بهترین نتیجه را میگیرند. او در یک جمله زیبا بیان میدارد که در شرایط سخت بحرانی مثل جنگ، اعتراض ها و خشونت ها، بحران های اقتصادی، در لحظات بحرانی مردم میخواهند برای جان بدر بردن از این بحران ها روی هر چه که باشد متمرکز شوند . و تمایل زیادی به اعتماد به افراد قدرتمند دارند . ما در شرایط بحران کمی نگاه خود را از مسایل دور میکنیم .

ویدیو ببینید در مورد کتاب دکترین شوک


لينك هاي مفيد در مورد كتاب دکترین شوک


امتیاز دهی ستاره ایی

نظرات كاربران درمورد كتاب دکترین شوک

هنوز هيچ نظري براي اين كتاب ثبت نشده است

براي حضور در دورهمي اين كتاب با ما تماس بگيريد