کتاب برتر

ارائه دهنده کتاب های برتر حوزه های مختلف

كتاب والدن

كتاب والدن

دسته کتاب : محیط زیست

شناسه کتاب : 3002

مولف: هنری دیوید تارو
  مترجم: علیرضا طاق دره
  ناشر: شهرآب،آینده سازان
  قطع: رقعی
  نوع جلد: شمیز
  تعداد صفحات: 469
  شابک: 9782000599104
  سال چاپ: 1396
  وزن: 511
 

تعداد موجودی کتاب: 0 عدد
تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 566 نفر
برچسب ها


والدن از چه می‌گوید؟


نویسنده‌ی کتاب والدن (هنری دیوید ثورو) سعدیِ آمریکاست در نوشتن. او خود را هم مشخصا با سعدیِ ایرانی همذات پنداری می‌کندو فاصله‌ای با خود زنده‌اش و سعدیِ مرده نمی‌بیند –البته که در واقعیت بین او و سعدی اختلافاتی هست. قطعه‌هایی از والدن به کتب‌های درسیِ مدارس آمریکا راه دارند. اما والدن چیست و از چه می‌گوید؟
ثورو در ۲۸ سالگی، دو سال و دو ماه در زمینی در ۲.۵ کیلومتریِ شهر کنکورد زندگی می‌کند که از دوست و معلم و حامی‌اش رالف والدو امرسون (فرزانه‌ی مشهور) قرض کرده بود. این زمین در کنار جنگل و در ساحل برکه‌ای زیبا به اسم والدن قرار داشت. ابتدا کلبه‌ای چوبی می‌سازد بسیار ساده. هزینه‌ی ساخت فقط ۸ دلار و ۱۲ سنت شد که بسیار بسیار پایین بود. کلبه یک میز و سه صندلی داشت. فاصله‌اش با شهر کم بود، پس می‌توانست هر روز اگر دلش می‌خواست به شهر سر بزند و با هم‌زبانی که دلش می‌خواست هم صحبت شود. در این مدت از خود کنکورد و سراسر آمریکا مردمی معمولی و متفکرین شناخته‌شده به دیدارش می‌آمدند. این اقامت به‌هیچ‌وجه انزوا نبود، اما آزادی در انتخاب هم‌کلام و استفاده‌ی درست از عمر، این گران‌ترین ثروتِ محدودِ انسان برای تامل در طبیعت بود.
او یادداشت نویسی جدی بود. والدن یا زندگیدرجنگل (منتشرهدر۱۸۵۴)حاصل تاملات او در طی این مدت است. والدن اول از همه از اندرهم‌بودگیِ انسان با طبیعت سخن می‌گوید. لحظاتی را تصویر می‌کند که آفتاب از پنجره‌ی شرقی به کلبه می‌تابد و او پس از تن دادن صبح‌گاهی به آبِ سرد، آن‌چنان محوِ رقص نور با امواج می‌شود که می‌بیند غروب رسیده و آفتاب از پنجره‌ی غربی می‌تابد. باز هم به نقل از والدن، در حالی‌که به بیل‌اش تکیه داده و مسحور طبیعت شده است، انواع جانوران رونده و  پرنده بر روی شانه و دسته‌ی بیل و بین پاهایش در رفت و آمدند.

معلوم است که تاملاتی که با چنین حالی نوشته شوند، از جنس دیگر اند. کتاب اما خواننده‌ی زیادی پیدا نکرد؛ پنج سال طول کشیدتا ۲۰۰۰ نسخه فروش کند.

او چه نوشت؟
در زمانی که تب طلا (هجوم به غربِ وحشی برای ثروت) اصلِ حاکم بر زندگیِ آمریکایی بود، او در والدن از یکرنگی با طبیعت می‌نویسد، با لوبیاهایی که کاشته حرف می‌زند و با آن‌ها رشد می‌کند. او به تعبیر امروز جوانا مِیْسی به بخشی از اصولِ اندیشه‌ی "اکولوژی ژرف" معتقد بوده. او از آفتِ همرنگی مردمان می‌نویسد و می‌‌‌گویدزندگی میوه‌های ناب‌تری دارد که این همرنگی‌ها به مردم اجازه نمی‌دهد که آن‌ها را بچینند و لذت‌اش را ببرند. ثورو خودِ عمر را ثروتی عظیم و از دست رفتنی می‌داند که حیف است برای جمع‌آوری قدری اشیاء و تجملات و تکلفات مصرف شود:"قیمت واقعی هر چیزی، مقدار زندگی و عمری است که لازم است به پایش ریخته شود، زندگی بی‌درنگ یا دراز مدت."و این یکی از مهم‌ترین پیام‌های کتاب است. پس نتیجه می‌گیرد از این زندگی آزاد شود: "می‌خواستم زندگی‌ام ژرف باشد و عصاره‌‌‌ی آن را تا آخر بنوشم. هر آن‌چه را که زندگی نبود، ریشه‌‌کن کنم، تا آن دم که مرگ به سراغ‌ام می‌آید، چنین نپندارم که اصلا نزیسته‌ام." در باره علت رفتن‌اش به جنگل می‌نویسد:"به جنگل رفتم چون سرِ آن داشتم که آگاهانه و خودخواسته زندگی کنم؛ می‌خواستم فقط با حقایقِ اساسیِ زندگی روبرو شوم و شاهد باشم آن چیزهایی را که زندگی یاد می‌دهد، آیا اصلا می‌توانم یاد بگیرم، یا برعکس، آن‌وقت که در آستانه‌‌ی مردن‌ام، چشمان‌ام تازه باز شود که اصلا "زندگی" نکرده‌ام.
والدن را بهترین کتابِ خودیاریِ جهان دانسته‌اند، چرا که نویسنده تلاش می‌کند در کارزارِ پیکرتراشیِ معنایی و وجودی از صخره‌‌سنگِ نتراشیده‌‌ی بشر، به خود و خواننده‌اش کمک کند.والدن ثورو می‌گوید بیشتر مردم ابزار‌های خوب را برای اهداف نا خوب به کار می‌گیرند که به معنای مصرف عمر برای رسیدن به ثروت و تجمل و منزلت است. شعار معروف او در این کتاب "ساده‌زی، ساده‌تر زی، ساده‌تر از ساده‌تر زی" است. در باره‌ی مصرف چنین می‌گوید: هرقدر قرض و بدهی با تملّک مال، انباشته شود، همان‌قدر هم از میزانِ آزادی‌ات در انجام کاری که دوست داری کم می‌شود. استقلال و خودگردانیِ ما تابعی است از گزینه‌‌هایی که پس از قبولِ مسئولیتِ نتایج زندگی‌مان برمی‌گزینیم." و نتیجه او از این استدلال: آگاهانه کار کن، ساده زی، آزاد بمان.

خواننده‌ای در سال انتشار کتاب می‌نویسد: "حساب‌وکتاب‌های صرفه‌جویانه‌ی این کتاب، غیر از مفیدبودن‌شان کنجکاوانه‌‌تر اند، چون زندگیِ نویسنده در جنگل آن چنان موشکافانه بوده که برای‌اش مقلدی پیدا نمی‌شود. اما ... او  نکاتِ نغز و درخشانی می‌گوید، و نظراتِ دلچسبی را در باره‌ی اجتماع مطرح می‌کند که می‌توانیم تعبیر منصفانه را هم به آن‌ها اضافه کنیم، به‌طوری که خواندن‌اش واقعا ارزش‌اش را دارد، هم به‌خاطر محتوای عملی‌اش و هم به دلیلِ قابلیت وسوسه‌انگیزش." (اِی. پی. پی‌بادی)
به تعبیری دیگر: در والدن، ثورو ... مرز درونیِ خودیابی را چنان باز می‌کند که تا این زمان هیچ کتاب دیگری در آمریکا نتوانسته است.
خواندن این کتاب یک باید است برای دشمنان طبیعت و عاشقان تجمل و تکلف و تعارف و منزلت، و همین‌طور برای کسانی که مادرِ طبیعت را مادرانه دوست دارند وهم‌چنین کسانی که به ساده‌زیستی، تامل بر درون و زیستنِ با معنا فکر می‌کنند.
از سخنان رازآلود مشهور او در این کتاب: سپیده آن‌‌گاه می‌دمد که برایش بیدار مانده باشیم، خورشید تنها ستاره‌ای صبح‌گاهی است!

 

غلامعلی کشانی، ۴ شهریور ۱۳۹۹

ویدیو ببینید در مورد کتاب والدن


لينك هاي مفيد در مورد كتاب والدن


امتیاز دهی ستاره ایی

نظرات كاربران درمورد كتاب والدن

هنوز هيچ نظري براي اين كتاب ثبت نشده است

براي حضور در دورهمي اين كتاب با ما تماس بگيريد