کتاب برتر

ارائه دهنده کتاب های برتر حوزه های مختلف

كتاب ج‍ن‍گ‌ و ص‍ل‍ح

كتاب ج‍ن‍گ‌ و ص‍ل‍ح

دسته کتاب : رمان

شناسه کتاب : 5020

مولف: لئون تولستوی
  مترجم: سروش حبیبی
  ناشر : نیلوفر
  نوع جلد : شومیز
  تعداد صفحات : 1088
  شابك : 9789645967251
  نوبت چاپ : 12
  سال چاپ: 1396/02/09
  وزن : 1510
 

تعداد موجودی کتاب: 0 عدد
تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 923 نفر
برچسب ها


خلاصه کتاب جنگ و صلح

کتاب جنگ و صلح از جمله کتاب هایی است که نوشتن خلاصه کتاب کار بسیار دشواری است، هم ازین جهت که داستان این رمان به‌هم‌پیوسته و تمام قسمت ها به هم مربوط می‌شود و صحبت در مورد خلاصه کتاب متن مربوطه را ممکن است، بسیار طولانی کند و هم وجود اسامی زیاد در این کتاب باعث شده ذکر خلاصه کتاب کاری دشوار باشد، اما انچه که در این رمان اهمیت دارد، این است که کتاب جنگ و صلح رمانی است داستانی-تاریخی؛ یعنی علاوه بر اینکه داستانی را درباره شخصیت‌های مختلف بیان میکند و موضوع اصلی کتاب حول این اسامی میچرخد،به قسمتی از تاریخ که مربوط به جنگ های فرانسه و روسیه هم می‌شود،می‌پردازد؛ بنابراین کتاب جنگ و صلح را باید برگه‌ایی از تاریخ دانست. بعد تاریخی این کتاب به اتحاد اتریش و روسیه برای جنگ علیه فرانسه اشاره می‌کند؛ ناپلئون که توانسته بود در فرانسه شورشیان را سرکوب کند و پادشاهی این کشور را با اقتدار در دست بگیرد، جنگ‌هایی را در اروپا به راه انداخته بود. کاترین کبیر که پادشاه وقت روسیه بود، درخواست اتریش برای متحدشدن و جنگ علیه فرانسه را می‌پذیرد و جنگ‌های نامنظمی را با فرانسویان درسال 1805 آغاز می‌کند که در نهایت به صلح می‌انجامد و دوباره این جنگ ها در سال 18011 بین این روسیه و فرانسه شروع می‌شود؛ اگر چه این‌بار فرانسه پیشروی خوبی در خاک روسیه داشت و تا مسکو هم پیش رفت، اما گرفتار سرمای روسیه می‌شود و در نهایت عقب‌نشینی می‌کند و مجدا صلح بین دو کشور برقرار می‌شود؛ لازم به ذکر است عنوان تاریخی کتاب دلیل آن نمی‌شود که شما فقط با یک داستان تاریخی مواجه هستید؛ شما در این رمان با شخصیت‌های مختلف و داستان زندگی آن‌ها که شامل عشق، علاقه، نفرت و ....  است،روبه رو خواهید شد. یکی از مهم‌ترین پیام‌های کتاب جنگ و صلح این است که در شرایط سخت جنگ و بدبختی هم می‌توان شاد بود، عاشق بود و به زندگی امید داشت.

 دوستان گرامی! در «خلاصه کامل‌تر کتاب جنگ صلح» می‌توانید خلاصه کتاب را با تشریح بیش‌تر بخوانید.

           

درباره نویسنده کتاب جنگ و صلح

لِو نیکلایِویچ تولستوی در سال 1828 در روسیه در منطقه‌ای نزدیک به مسکو در خانواده‌ای روستایی متولد شد. مادرش را در 2 سالگی و پدرش را در 9 سالگی از دست داد و بعد از آن توسط عمه خود نگهداری می‌شد. تحصیلات او در رشته‌های زبان‌های شرقی و حقوق بوده است. تولستوی در سال 1851 به ارتش می‌پیوندد و در جنگ قفقاز که به تازگی به تصرف روسیه درآمده است، شرکت می‌کند. اولین اثر او به نام «کودکی» در سن 23 سالگی در مجله‌ای به چاپ می‌رسد. نا گفته نماند تولستوی سفرهای زیادی به نقاط مختلف اروپا داشته و با بزرگان و نویسندگان و روشنفکران این مناطق دیدار داشته و تاثیرات زیادی از آن‌ها گرفته است. او مانند یک انسان عادی در سنین جوانی درگیر به قول خودش خوشی‌های ظالمانه‌ایی مانند سیگار، الکل و قماربازی بوده است. تولستوی با دختر پزشک معروف مسکو به نام سوفیا آندره ازدواج می‌کند؛ حاصل این ازدواج 13 فرزند است که چهار فرزندش در سنین کودکی از بین می‌روند. تولستوی نوشتن کتاب کم‌‌نظیر «جنگ و صلح» را در سال 1863 آغاز کرد و پس از 6 سال آن را به پایان رساند. این کتاب را همراه با کتاب «آناکارنینا» را می‌توان از مشهورترین آثار این نویسنده دانست. تولستوی به زبان‌های آلمانی، فرانسوی و انگلیسی تسلط کامل داشت و بخش مهمی از زندگی خود را صرف آموزش به کودکان کرد. آثار او 30 عدد است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به رستاخیز- محکوم بیگناه- عشق بی پایان وعید پاک اشاره کرد.

انتخاب مترجم خوب برای کتاب جنگ و صلح

همان‌گونه که می‌دانید انتخاب مترجم خوب برای این گونه کتاب‌های مهم و رمان‌های خاص در دنیا «کتاب برتر» دغدغه این را داشته که بهترین مترجم را برای کتاب مربوطه به شما خوانندگان گرامی معرفی کند. لازم به ذکر است برای ترجمه این گونه رمان‌ها که ترجمه نسبتا سخت‌تری دارند، مترجم باید علاوه بر تسلط به زبان مبدا و مقصد، مطالعه کاملی در مورد دیگر آثار نویسنده و همچنین اتفاقات پیرامون آندوره (مثلا در این کتاب جنگ‌های روسیه و ناپلئون) داشته باشد؛ لذا با احترام به تمام مترجمین محترم کتاب برتر، ترجمه آقای سروش حبیبی را بهترین ترجمه برای این کتاب می‌داند و به خوانندگان خود معرفی می‌کند. این کتاب توسط نشر نیلوفر و ترجمه سروش حبیبی به صورت دو جلدی و چهار جلدی ارائه شده است.چاپ دو جلدی آن به دلیل نوع خاص جلدش، گران‌تر از چهارجلدی (شومیز) است.  و ما 4 جلدی این کتاب را به شما پیشنهاد میکنیم. اگر به هر دلیل تهیه این کتاب برای شما مقدور نبود در درجه دوم ترجمه شهلا انسانی میتوانید تهیه کنید. در این خصوص هر گونه نظر، سوال، انتقادی دارید لطفا از طریق کامنت های خود در همین صفحه ویا با راه های ارتباطی ما نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

درباره مترجم کتاب جنگ و صلح

سروش حبیبی که برخی از او به عنوان ابرمرد ترجمه ایران نام برده اند در سال 1312 در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در تهران گذراند، سپس برای ادامه تحصیل در رشته الکترونیک راهی کشور آلمان شد. پس از بازگشت از آلمان در اداره پست و تلگراف مشغول به کار شد. ناگفته نماند سروش قبل از عزیمت به المان کارمند پست و تلگراف بود. در سال 1351 از این اداره بازنشست می‌شود و به امریکا، سپس به فرانسه می‌رود و در فرانسه اقامت می‌کند که تاکنون که 87 سال دارد در این کشور زندگی می‌کند. سروش حبیبی در جایی عنوان می‌کند که دلش خیلی برای ایران تنگ شده است، اما کسی را در حال حاضر در ایران ندارد و به خاطر مسائل سخت جسمانی‌اش نمی‌تواند به ایران سفر کند.

او جزو معدود مترجمانی است که علاوه بر ترجمه از انگلیسی، ترجمه‌هایی از زبان‌های آلمانی، روسی و فرانسوی هم به زبان فارسی داشته است. حبیبی 48 اثر ترجمه دارد در حالی که هیچ گونه تالیقی ندارد و معتقد است در خلق اثر و نویسندگی استعداد ندارد.

 از جمله مهم‌ترین ترجمه‌های سروش می‌توان به رستاخیر،سعادت زناشویی، آنا کارنینا و مرگ ایوان ایلیچ از تولستوی، بانوی میزبان، شیاطین، ابله و قمارباز از آثار داستایوفسکی و بیابان اثر آنتونی چوخوفاشاره کرد.

شخصیت های مهم کتاب جنگ و صلح

آنا پاولونا: فرد ثروت‌مند اهل سن پترزبورگ؛ مهمانی ابتدای داستان در خانه او انجام می‌شود

پیر بزوخوف: فردی است که از پدرش ثروت زیادی به او می‌رسد. او در فرانسه تحصیل کرده است؛ ابتدا با هلن و بعد با سونیا ازدواج می‌کند.

آندره بالکونسکی: فرزند پرنس بالکونسکی نامزد ناتاشا که بعد منصرف می‌شود. فردی باهوش منطقی و بسیار میهن‌پرست.

4 -  لیز  بالکونسکی: همسر آندره که در زمان زایمان از دنیا می‌رود.

5 - مری بالکونسکی: خواهر آندره و دختر پرنس بالکونسکی که در نهایت با نیکلاس رستوف ازدواج می‌کند.

6 - کنت ایلیا روستوف: جوانی نجیب‌زاده و مهربان که به مادیات اهمیتی نمی‌دهد.

7- کنتس ناتالیا روستوف: همسر کنت روستوف.

8- ناتاشا روستوف: دختر منت روستوف دختری شاد و سرزنده که نامزد آندره می‌شود و در نهایت با پیر ازدواج می‌کند.

9 -  نیکلاس روستوف: فرزند ارشد کنت رستوف.

10 - سونیا روستوف: دختر عمو ناتاشا و نیکلاس  او و نیکلاس در کودکی معشوقه هم بودند.

11- پتیا روستوف: پسر جوان رستوف که در جنگ کشته می‌شود.

12 - هلن کوراژین: زن پی‌یر.

13-پرنسس آنا میخایلونا: زنی سرسخت که برای موفقیت پسرش تلاش فراوانی می‌کند.

14–بوریس: پسر آنا میخایلونا.

15–دلوخوف : افسر ارتش روسیه و دوست نیکلاس که پیر سر ناراحتی از او او را به دوئل دعوت می‌کند.

16- زنرال کتوزوف: فرمانده ارتش روسیه در جنگ با فرانسوی‌ها.

 

نکات مهم برای خواندن کتاب جنگ و صلح

دوستان گرامی اگر چه تولستوی و کتاب مشهورش جزو برترین رمان‌های جهان به حساب می‌آیند و خواندن آن قبل از مرگ برای هر آدمی الزامی‌ست، زیرا رمان های تولستوی آرامشی عمیق به روح شما تزریق می‌کند، ولی لازم به ذکر است این رمان 508 شخصیت دارد. اگر تا به حال رمان بلند و یا آثار این نویسنده را نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا به سراغ این کتاب برای خواندن نروید. اما دوستان اهل مطالعه که قبلا رمان و از این دست کتاب‌ها را خوانده‌اند، می‌توانند با خیال راحت این رمان را انتخاب و مطالعه کنند.

 پیشنهاد می‌کنیم در شروع خوانش یک قلم کاغذ آماده کنید و هر زمان به اسمی برخورد می‌کنید، اسم مورد نظر، صفحه مربوطه و توضیح نیم خطی در مورد این شخصیت را یادداشت کنید و هر زمان که مجدا به اسم مربوطه برخورد کردید، اگر به خاطر نیاوردید به برگه خود مراجعه کنید تا سریعا شخص مربوطه را شناسایی کنید. این صرفا پیشنهادی است که کتاب برتر برای خواندن این رمان به شما علاقه‌مندان برای خواندن احت‌تر کتاب ارائه  می‌کند.

 

چرا باید کتاب جنگ و صلح را بخوانیم؟

1 –  همان‌طور که می‌دانید این کتاب جنبه مهم تاریخی داردو  برگی از تاریخ را روایت می‌کند. در این گونه از کتاب‌ها معمولا نویسندگان تحت فشار دولت‌ها و یا احزاب خاصی هستند و مجبورند خواسته‌های مردم و واقعیت‌ها را با شرح و پرداختن به مسائل دیگر پنهان کنند، اما تولستوی 50 سال بعد از این وقایع شروع به نوشتن رمان می‌کند و بدون هیچ گونه فشار اجتماعی و سیاسی این کتاب را می‌نویسد و هیچ گونه تحریفی در این رمان وجود ندارد.

2 –  تولستوی علاوه بر پرداختن به داستان نویسی، با پرداختن به واقعه‌ای تاریخی در قالب داستان موضوع‌های بسیار مهم انسانی و فلسفی را بیان می‌کند. به طور مثال او معتقد است راز آرامش انسان‌ها در خودشناسی است و اگر انسان خودش را نشناسد، نتیجه‌ای جز جنگ دورنی نخواهد داشت و انسان‌هایی که در درون خود و در جنگ با خود شکست خورده‌اند، به جنگ‌های بیرونی رفته و ریشه تمام جنگ‌های بشر در این است که انسا‌ ها با خودشان به صلح نرسیده‌اند، و در جنگ با خود شکست خورده‌اند. در واقع این کتاب به موضوع مهم‌تر که جنگ و صلح با خود است پرداخته است.

3 -  یکی دیگر از جنبه‌های مهم انسانی که تولستوی بیان می‌کند، این است که او معتقد است انسان در طول دوران زندگی خود یکبار مرگ را تجربه نمی‌کند، بلکه این کار چندین بار اتفاق می‌افتد. در واقع مرگ همان مرگ جسمی نیست و این ایده خود را با یه مثال توضیح می‌دهد. او می‌گوید: زمانی که شما در اوج رابطه احساسی و عاشقی، خیانت را تجربه می‌کنید، در واقع یکبار می‌میرید و دوباره متولد می‌شوید. شما با تمام وجود این را درک می‌کنید که خیانت در اوج عاشقی می‌تواند اتفاق بیفتد و بعد از این اتفاق یقینا تغییر خواهید کرد و رویکردهایی در پیش خواهید گرفت و این یک تولد دوباره است.

 

این گونه طرح مسائل انسانی و فلسفی لزوم خواندن این کتاب را بیش از پیش مهم کرده و همان طور که قبلا گفته شد از جمله کتاب‌هایی است که هر انسانی قبل از مرگ باید این کتاب را بخواند.

ویدیو ببینید در مورد کتاب ج‍ن‍گ‌ و ص‍ل‍ح


لينك هاي مفيد در مورد كتاب ج‍ن‍گ‌ و ص‍ل‍ح


گودریدز

آمازون

   گوگل بوک

ویکی پدیا

آپارات

 

امتیاز کتاب در سایت مرجع جهانی کتاب گودریدز

امتیاز کتاب 4.12  از  5

 258930 تعداد رای دهندگان   

امتیاز دهی ستاره ایی

نظرات كاربران درمورد كتاب ج‍ن‍گ‌ و ص‍ل‍ح

هنوز هيچ نظري براي اين كتاب ثبت نشده است

براي حضور در دورهمي اين كتاب با ما تماس بگيريد